wait لطفا صبر کنید
26 مهر 1398 - 18 صفر 1441
NotCache List Paramters: 1&0&0!Model&55 Name List:الگوي جستجو تك جستجو پیشرفته
صفحه اصلياسلاید منتخب
0/0 (0)
0 / 
424
1394/08/21

ماه صفر المظفر

بسمه تعالي

روز اول:

1- آغاز مرحله ي نهايي جنگ صفين ميان سپاهيان امام علي(عليه السلام) ولشكريان معاويه (37 ق)

پس از پايان يافتن فتنه ي جنگ جمل، امام علي(عليه السلام) خود را براي سركوبي فرمانرواي سر كش شام، معاوية بن ابي سفيان آماده نمود. بين دو سپاه در محلي به نام صفين در جنوب شهر رقه بر كنار رود فرات، جنگي در گرفت. هنگامي كه شكست بر سپاهيان معاويه آشكار گرديد، با حيله ي عمرو عاص، لشكريان امام علي(عليه السلام) دست از جنگ كشيدند و كار به حكميت كشيد.

2- ورود كاروان اهل بيت امام حسين(عليه السلام) به شام (61 ق)

پس از واقعه ي كربلا، خاندان پيامبر اكرم كه به اسارت يزيديان در آمده بودند وارد شام مركز حكومت يزيد شدند. در شام، حضرت زينب و امام سجاد در مقاطع مختلف، از جمله در دربار يزيد و مسجد شام به افشاگري عليه يزيد پرداختند و پيام خون شهيدان كربلا را به بهترين نحو به مردم رساندند. به طوري كه مردم شام از واقعيت جنايات سپاه يزيد در كربلا آگاه و نسبت به وي و مزدوران او خشمگين شدند. اين موضوع باعث شد كه يزيد به كلي صدور فرمان قتل امام حسين(عليه السلام) و يارانش را تكذيب كند و گناه آن را به گردن عبيد الله بن زياد والي كوفه، بيندازد همچنين به دليل فشار افكار عمومي، يزيد مجبور شد پس از چندي كاروان اهل بيت پيامبر را به مدينه باز گرداند.

روز دوم:

شهادت حضرت «زيد» فرزند امام زين العابدين(عليه السلام) در قيام عليه دولت بني اميه (122 ق) در زمان خلافت هشام بن عبدالملك و امامت حضرت امام صادق(عليه السلام) زيد بن علي بن الحسين كه پسر امام زين العابدين(عليه السلام) بود، با انگيزه ي خون خواهي امام حسين(عليه السلام)، در كوفه با جماعتي از شيعيان عليه دولت اموي قيام كرد. هشام، خليفه ي اموي، يوسف بن عمر ثقفي را با لشكري به جنگ او فرستاد و زيد در اين جنگ به شهادت رسيد. سر او را به دمشق نزد خليفه فرستادند. و بدنش را در كنار كوفه بر دار كرده و بعد از چند سال استخوان هاي وي را سوزاندند.

روز سوم:

ولادت حضرت امام محمد باقر(عليه السلام) (57 ق)

حضرت امام محمد باقر(عليه السلام)، امام پنجم شيعيان در مدينه به دنيا آمد. مادرش، فاطمه معروف به ام عبدالله، دختر امام حسن(عليه السلام) مي باشد و اين امام از پدر و مادر علوي و هاشمي است. ابو جعفر كنيه ي ايشان و باقر العلوم نيز از القاب آن حضرت مي باشند. وليد بن عبدالملك در زمان حيات آن امام همام حكومت مي كرد. اولاد آن حضرت را پنج پسر و دو دختر نقل كرده اند. در زمان امام باقر(عليه السلام) علي رغم هرج و مرج موجود به جهت تغيير حاكميت اموي به عباسي، زمينه اي براي قيام عليه دستگاه جور فراهم نبود. با اين حال در اين ميان، قيام علمي، ممكن بود. اين حركت علمي امام در حالي صورت گرفت كه ملاّهاي درباري كه متكي به زر و زور سلاطين بودند، هر يك مذهبي از خود تراشيده، سبب انحراف شده بودند; امام باقر(عليه السلام) در آن دوران، مطالب علمي و اسلامي را باز گو مي كرد و چنان در بسط علوم متبحر بود كه به باقر العلوم يعني شكافنده ي دانش ها، معروف گرديد. اين تلاش مقدس به حدي بود كه شيخ مفيد آن را منحصر به فرد مي داند و ميزان ظهور علوم دين، آثار و سنت و علوم قرآن، تاريخ و فنون آداب را در اين زمان، بي نظير توصيف مي كند. اگر به روايات شيعه رجوع كنيم، خواهيم ديد كه بيشتر آنها از امام باقر و امام صادق عليهما السلام است. زيرا امامان ديگر، مانند آن دو بزرگوار، براي نشر حقايق مجال نيافتند.

روز چهارم:

رحلت استاد بزرگ اخلاق ميرزا «محمد علي شاه آبادي» (1369 ق)

آقا ميرزا محمد علي شاه آبادي فرزند شيخ محمد جواد اصفهاني در سال 1292 قمري در اصفهان متولد گرديد و مقدمات علوم را از محضر برادرش آقا شيخ احمد بيد آبادي و ميرزا محمد هاشم خوانساري بهره مند شد. سپس در تهران فقه و اصول را از محضر ميرزا حسن آشتياني و عرفان را از محضر ميرزا هاشم گيلاني، فلسفه را از ميرزا ابو الحسن جلوه فرا گرفت و براي تكميل مراتب علمي به دار العلم نجف اشرف رهسپار گرديد. آيت الله شاه آبادي سپس به سامرا رفته و در درس آيت الله ميرزا محمد تقي شيرازي شركت جست و از افادات آن بزرگوار بهره ها برد; ايشان بنا به اصرار والده ي محترم خود به ايران باز گشت و در تهران سكونت جست و در مسجد سراج الملك (شاه آباد سابق) به اقامه ي نماز و ترويج و تبيين معارف اسلام پرداخت. آيت الله شاه آبادي آنگاه در سال 1347 قمري به حوزه ي علميه ي قم رفت و به تربيت طلاب علوم ديني پرداخت و شخصيت هاي بزرگواري چون حضرات آيات عظام: امام خميني، سيد شهاب الدين مرعشي نجفي، ميرزا هاشم آملي، محمد رضا مروج طبسي و... را به جهان تشيع عرضه نمود. بعد از 7 سال مجددا به تهران بازگشت و در مسجد امين الدوله ي بازار، امامت جماعت را به عهده گرفت. از اين استاد فرزانه ي عرفان كتاب هاي فراواني بر جاي مانده كه منازل السالكين، رساله ي عقل و جهل، حاشيه ي كفاية الاصول و... از آن جمله اند. در موقعيتي كه رضا خان پهلوي، تمام مساجد و منابر را تعطيل نموده بود، آيت الله شاه آبادي، هيچ گاه نماز و سخنراني اش قطع نشد. زماني هم كه رضا خان، پوشيدن لباس روحانيت را ممنوع كرده بود، او فرزندانش را به روحاني شدن و پوشيدن لباس مقدس روحانيت تشويق كرد و به بركت همين تلاش مخلصانه، هفت تن از فرزندان ايشان روحاني شدند; وفات اين عارف بزرگ برابر با 3 آذر 1328 ش در 77 سالگي روي داد و پس از تشييعي با شكوه در رواق ابو الفتوح رازي در مزار حضرت عبدالعظيم(عليه السلام)مدفون گرديد. حضرت امام خميني درباره استاد مي فرمود: "من در طول عمرم، روحي به لطافت روح آيت الله شاه آبادي نديدم"

روز پنجم:

وفات «حضرت رقيه» دختر كوچك امام حسين (عليه السلام) (61 ق)

رقيه خاتون يا فاطمه بنت الحسين(عليه السلام) معروف به فاطمه ي صغيره، دختر آخر امام حسين (عليه السلام) از مادري به نام ام اسحاق بنت طلحه يا شاه زنان بود. سن مبارك او را 3، 4، 5 يا 7 سال دانسته اند. امام حسين (عليه السلام) بسيار به او مهر ميورزيد و وي نيز به پدر، علاقه ي فراواني داشت.  رقيه به همراه پدر، برادران، عموها و ديگر خاندان نبوي راهي سرزمين كربلا شد. پس از شهادت امام و يارانش به اسارت كوفيان درآمده و سپس راهي شام شدند. رقيه خاتون در شام، شب و روز در فراق پدر مي گريست و پدر را طلب مي كرد. معروف است كه در خرابه ي شام، پس از ديدن سر بريده پدر و گفتگوي سوزناك با وي، لب بر لبهاي پدر نهاده و آن چنان گريست كه بيهوش شد. وقتي كه او را حركت دادند، دريافتند كه از دنيا رفته است. آستانه ي حضرت رقيه يكي از زيارتگاه هاي شيعيان در شهر دمشق پايتخت سوريه، در 300 متري شمال شرقي مسجد مشهور اموي واقع است.

روز ششم:

تولد «قطب الدين شيرازي» فيلسوف ايراني (634 ق)

قطب الدين محمود شيرازي فيلسوف، منجم و پزشك شهير ايراني، در شيراز زاده شد. وي ابتدا به تحصيل طب پرداخت و بعد از مرگ پدر به جاي وي در يكي از بيمارستان هاي شيراز به طبابت مشغول شد. قطب الدين شيرازي پس از تاسيس رصد خانه ي مراغه، ساليان زيادي در محضر خواجه نصيير الدين طوسي به سر برد و از دانش آن استاد برجسته، بهره مند گرديد و علم نجوم را آموخت. قطب الدين در مدت عمر خود سفرهاي بسيار كرد و در شهر و كشورهاي مختلف با علماي متعدد و برجسته اي مباحثه نمود و بر تجربيات و اندوخته هاي علمي خود افزود، از جمله آثار قطب الدين شيرازي مي توان به كتاب هاي جامع الاصول و نهاية الإدراك اشاره كرد. وي در 710 ق درگذشت.

روز هفتم:

1- شهادت امام حسن مجتبي(عليه السلام) به قولي (50 ق)

2- ولادت امام موسي كاظم(عليه السلام) (128 ق)

حضرت امام موسي كاظم(عليه السلام) امام هفتم شيعيان در منزل ابواء در بين مكه و مدينه و محل دفن حضرت آمنه، از مادري به نام حميده زاده شد. ابو الحسن، ابو ابراهيم و ابو علي، كنيه هاي حضرت و كاظم و عبدصالح از القاب آن امام مي باشند. آن امام در زمان حكومت منصور، مهدي، هادي و هارون عباسي زندگي مي كرده است. شيخ مفيد براي امام موسي(عليه السلام) نوزده پسر و هجده دختر ذكر كرده است. در زمان حيات امام كاظم(عليه السلام)شرايط مبارزه ي منفي و قيام علمي و ارشاد مردم، آماده بود. به اين جهت، امام، فعاليت خود را در دو جبهه آغاز فرمود: مبارزه ي منفي و عدم تسليم در برابر طاغوت و ديگري متنفر كردن مردم از دستگاه ظلم و جور عباسي، ايشان دنباله ي كار پدر بزرگوار خود را گرفت و حوزه ي علميه تشكيل داد و به تربيت شاگردان بزرگ و رجال علم و فضيلت پرداخت. آن امام همام نه تنها از نظر علمي، تمام دانشمندان و رجال علمي آن روز را تحت الشعاع قرار داده بود، بلكه از نظر فضايل اخلاقي و صفات برجسته ي انساني نيز زبانزد خاص و عام بود به طوري كه تمام دانشمنداني كه با زندگي پر افتخار آن حضرت آشتايي دارند; در برابر عظمت شخصيت اخلاقي وي، سر تعظيم فرود آورده اند.

روز هشتم:

1- وفات «سلمان فارسي» صحابي بزرگوار پيامبر اسلام (35 ق)

روزبه معروف به سلمان فارسي از اهالي منطقه ي حي در اصفهان بود كه در ابتدا آيين زرتشتي و آتش پرستي داشت. وي بر اثر برخورد با دين مسيح به آن گرايش پيدا كرد و در راه عزيمت براي يافتن كيش برتر، راهي شام و سپس حجاز گرديد; او را در اين زمان به عنوان برده اي خريد و فروش كردند و سال ها قبل از هجرت پيامبر اكرم(صلي الله عليه وآله) در مدينه به كارگري براي يك يهودي مشغول بود. ساليان اوليه ي حضور پيامبر در مدينه نيز با اين ايام همراه بود و او توفيق حضور در جنگ هاي پيامبر را نيافت. سلمان فارسي سر انجام به دين اسلام مشرف شد و پس از آن كه پيامبر او را سلمان نام نهاد از نزديك ترين ياران رسول خدا گرديد. سلمان فارسي از صحابه ي بسيار نزديك پيامبر بزرگ اسلام و داراي علم ظاهر و باطن و بسيار فاضل و پرهيزكار بوده است. از كثرت تقربي كه نسبت به آن حضرت و خانواده ي عصمت و طهارت داشته، پيامبر درباره ي او فرموده است: «السلمان منا اهل البيت» سلمان از ما اهل بيت است. طرح حفر خندق در جنگ احزاب از جانب اين صحابي بزرگ پيامبر اكرم(صلي الله عليه وآله) بود. پس از رحلت پيامبر اكرم(صلي الله عليه وآله) در زمان خليفه ي دوم به حكومت مداين برگزيده شد و تا پايان عمر به مدت 19 سال در اين منصب بود. مرقد شريف اين صحابي بزرگ پيامبر اسلام در مدائن، در پنج فرسخي بغداد نزديك طاق كسري قرار دارد.

2- رحلت فقيه نامدار شيعه آيت الله العظمي «سيد ابو القاسم خوئي» (1413 ق)

آيت الله العظمي سيد ابو القاسم خويي فرزند حاج سيد علي اكبر در شب پانزدهم ماه رجب سال 1317 ق در خانواده اي اهل علم و دانش و تقوي در شهرستان خوي ديده به جهان گشود و در 13 سالگي براي تحصيل علوم اسلامي عازم نجف شد. ايشان از كودكي بهو نوجواني به هوش و ذكاوت و استعداد معروف بود. آيت الله خويي در 21 سالگي به درس خارج مشغول شد و از بزرگاني همچون آيات عظام كمپاني، عراقي، بلاغي، شيخ الشريعه ي اصفهاني و آقا سيد ابو الحسن اصفهاني اجازه ي اجتهاد دريافت نمود. ايشان از جواني به تدريس همت ميورزيد و پس از اخذ اجتهاد درس خارج خود را آغاز كرد. محفل درس آيت الله خويي پر جمعيت ترين درس حوزه ي نجف بود و فضلاي بسياري در حلقه ي درس اين استاد بزرگوار حوزه پرورش يافتند. حضرات آيات عظام: ابو الفضل نجفي خوانساري، ميرزا جواد تبريزي، حسين وحيد خراساني، سيد عباس خاتم يزدي، سيد عبدالكريم موسوي اردبيلي، شهيد سيد محمد باقر صدر، سيد محمود هاشمي شاهرودي، سيد محمد حسين فضل الله و ده ها عالم بزرگ از جمله شاگردان اين مرجع بزرگ شيعه در طول بيش از 60 سال تدريس مي باشند. ايشان در تدريس، شمرده، فصيح، منظم و مرتب سخن مي گفت و با پرهيز از زياده گويي و حاشيه پردازي، درس را فشرده و سنجيده ارايه مي كرد و از آيت الله خويي بيش از 25 دوره كتاب در موضوعات مختلف بر جاي مانده است كه معجم رجال الحديث و تفصيل الطبقات الرواة در 23 جلد در علم رجال، نفحات الاعجاز في رد حسن الايجاز در علوم قرآني و تكمله ي منهاج الصالحين و... از آن جمله اند. معظم له هم چنين موسسات خيريه اي در شهرهاي مختلف دنيا داير كرده است كه شامل بناهاي مسكوني، مسجد، حسينيه، كتابخانه، مدرسه و درمانگاه مي باشد. آيت الله خويي سر انجام در سن 96 سالگي در حالي كه از يك سال پيش از طرف حزب بعث خونخوار عراق در كوفه تبعيد بود در 17 مرداد 1371 ش دار فاني را وداع گفت و در مسجد الخضراء محل تدريس خود در نجف اشرف مدفون گرديد.

روز نهم:

1- شهادت «عمار ياسر» صحابي بزرگ پيامبر (صلي الله عليه و آله) در جنگ صفين (37 ق)

رساترين سخن درباره ي شخصيت معنوي او حديث رسول خدا است كه فرمود: "عمار، از سر تا پايش آكنده از ايمان است و ايمان با گوشت و خون او عجين گرديده است" هم چنين، پيامبر به او فرموده بود: "تو را گروه ستمگري خواهد كشت در حالي كه تو آنان را به سوي حق و حقيقت دعوت مي نمايي" اين خبر غيبي كه يكي از دلايل نبوت و راستگويي پيامبر بود، زيرا آنچنان كه فرموده بود نيز اتفاق افتاد و سر انجام عمار در نود سالگي در جنگ صفين در ركاب امام علي به دست هواداران معاويه كشته شد. عمار ياسر از مسلمانان راستين بود كه در راه اسلام سختي هاي فراواني را تحمل كرد و پدر و مادر او اولين شهداي راه اسلام بودند.

2- وقوع جنگ نهروان بين سپاهيان امام علي(عليه السلام) و خوارج (38 ق)

پس از پايان جنگ صفين ميان امام علي(عليه السلام) و معاويه بن ابي سفيان و تحميل حكميت بر امام كوفيان كه خود را بازنده ي اين ماجرا مي دانستند. امام را براي جنگ دوباره با معاويه، تحريك كردند كه با مخالفت آن حضرت مواجه گرديدند. از آن پس عَلَم ناسازگاري با امام را برداشته و پس از ماجراهاي فراوان، در مقابل آن حضرت صف آرايي كردند امام با نصيحت و هشدار، تعداد زيادي از آنان را از جنگ با آن حضرت منصرف ساخته و به بقيه مادامي كه دست به سلاح نبرده بودند، اجازه ي حضور در شهر را مي داد ولي از آن زمان كه به جنايت و قتل دست زدند، امام به جنگ آنان شتافت و در جنگ نهروان جز 9 نفر از سپاه چهار هزار نفري آنان، كسي زنده نماند. اين افراد را كه از دين برگشته و به امام اهانت كردند، خوارج يا خارجي مي گويند.

روز دهم:

رحلت فقيه جليل آيت الله العظمي «سيد عبدالهادي شيرازي» دانشمند بزرگ شيعه (1382 ق)

آيت الله سيد عبدالهادي شيرازي در كودكي پدر را از دست داد و تحت سرپرستي ميرزاي شيرازي كه از نزديكانش بود از همان ابتدا با مباني دين مبين اسلام آشنا شد. آيت الله شيرازي پس از چندي در حوزه ي علميه ي نجف از محضر درس اساتيد برجسته اي همچون آخوند خراساني و علامه سيد محمد كاظم يزدي بهره جست و به مدارج عالي علمي و معنوي دست يافت آيت الله سيد عبدالهادي شيرازي مدت زيادي در رأس اساتيد حوزه ي علميه ي نجف قرار داشت. از اين عالم والا مقام مسلمان، علاوه بر چندين رساله در فروع و عبادات اسلامي، كتابي تحت عنوان دار السلام به جاي مانده است.

روز چهاردهم:

شهادت «محمد بن ابي بكر» از ياران امام علي(عليه السلام) در مصر توسط معاويه (38 ق)

محمد بن ابي بكر ابن ابي قحافه، يكي از ياران وفادار امام علي(عليه السلام) بود كه مادرش، اسماء دختر عميس پس از ابو بكر با امام علي ازدواج كرد. او از كودكي دردامان علي تربيت شد و به شايستگي، مهر علي در دلش جاي گرفت. از اين رو، وي از حواريون و اصحاب خاص آن حضرت شد و مورد عنايت ويژه ي امام قرار داشت. محمد در جنگ جمل در ركاب امير المؤمنين بود كه از جانب امام به حكومت مصر انتخاب شد اما مردم مصر از در نيرنگ با او وارد شده و در اين هنگام، سپاه معاويه به فرماندهي عمرو عاص بر مصر تاخت و حالي كه مردم مصر، عليه او شورش كردند. جنگ شديدي روي داد تا اين كه لشكر محمد بن ابي بكر رو به ضعف نهاد سر انجام، محمد دستگير و به فجيع ترين وجهي به شهادت رسيد. او علاوه بر شجاعت و شهامت زايد الوصفي كه داشت، از علم و درايت و فهم و فراست و زهد و عبادت فوق العاده اي برخوردار بود. امير المؤمنين علي، چون خبر شهادت محمد بن ابي بكر را شنيد، سخت بي تابي نمود و چندين بار در خطبه هاي خويش، وي را به اين صفات مي ستود.

روز پانزدهم:

1- شهادت "اويس قرني" صحابي امام علي(عليه السلام) در جنگ صفين (37 ق)

اويس بن عامر تميمي از پارسايان نامدار صدر اسلام، ملقب به سيد التابعين و از اصحاب و حواريون حضرت علي(عليه السلام) بود. وي در "قرن" از نواحي يمن ديده به جهان گشود و زماني كه خبر رسالت پيامبر اكرم(صلي الله عليه وآله) به او رسيد، ايمان آورد. اويس به خاطر پرستاري از مادرش نتوانست پيامبر اسلام(صلي الله عليه وآله) را از نزديك زيارت كند پيامبر او را نفس الرحمان ناميد و فرمود: "من از سوي يمن، بوي خدا مي شنوم". اويس يك بار براي ديدن پيامبر به مدينه آمد، اما چون مادرش اجازه توقف بيش از نيم روز در مدينه را به وي نداده بود، براي حفظ حرمت كلام مادرش، بدون اين كه موفق به زيارت پيامبر(صلي الله عليه وآله) گردد به يمن باز گشت. سر انجام در جنگ صفين به ياري حضرت علي(عليه السلام) شتافت و در نبردي سخت با سپاهيان معاوية بن ابي سفيان، به درجه ي رفيع شهادت نايل آمد.

2- رحلت علامه «ميرحامد حسين هندي» عالم برجسته ي اهل هند (1306 ق)

مير حامد حسين، از علماي بزرگ شيعه را از بزرگان فقهي اثني عشريه و جامع علوم عقلي و نقلي مي باشد. وي علاوه بر فقاهت، در ديگر علوم ديني مانند حديث و اخبار، آثار، معرفت، احوال رجال فريقين و علم كلام، به ويژه در مبحث امامت داراي مقام عالي بود. بيشتر عمر مير حامد حسين به تحرير و كتابت و نشر آثار ديني مصروف گشت تا آن جا كه دست راستش از كار باز ماند و از آن پس به ناجار با دست چپ نويسندگي مي نمود. اثر معروف وي، عبقات الانوار نام دارد.

روز بيستم:

1- اربعين حسيني (روز زيارتي مخصوص حضرت سيد الشهدا)

2- ورود اهل بيت سيد الشهداء به كربلاي حسيني (61 ق)

بنا بر روايتي مقارن چهلمين روز شهادت امام حسين(عليه السلام) به سرزمين كربلا بازگشتند. بنابر همين روايت، خاندان امام حسين(عليه السلام) در آنجا با صحابي بزرگ پيامبر، جابر بن عبدالله انصاري و عده اي ديگر از ياران امام مواجه شدند كه براي زيارت قبر امام حسين(عليه السلام) آمده بودند. آنان با سوگواري و سوز و گدازي حسرت بار، ياد آن امام شهيد و مظلوم را گرامي داشتند و پس از مدتي راهي مدينه شدند.

3- ورود «جابر بن عبدالله انصاري» به سرزمين كربلا و زيارت قبر مبارك امام حسين(عليه السلام) (61 ق)

4- درگذشت شيخ «جعفر شوشتري» محقق و عالم بزرگ مسلمان (1303 ق)

شيخ جعفر بن حسين بن علي شوشتري از محققين و علماي بزرگ اسلام و فقيهان عالي مقام و مجتهدين اماميه بود. اوقات او در امور ديني و ارشاد مردم و موعظه سپري گرديد. وي از شاگردان محمد حسن نجفي، صاحب جواهر (شيخ مرتضي انصاري و شريف العلماي مازندراني و ديگر بزرگان بود، وي اولين كسي است كه در مسجد سپهسالار تهران اقامه ي جماعت نمود. وي در حوالي كرمانشاه بدرود حيات گفت و جنازه اش به نجف منتقل و مدفون شد از شيخ جعفر شوشتري تاليفات ارزشمند و متعددي به جاي مانده كه هر يك از آن ها، نشان دهنده ي وسعت فكر و دقت نظر اوست. اصول الدين الخصائص الحسينيه و مجالس البكا از آن جمله اند.

روز بيست و چهارم:

شهادت آيت الله ميرزا «علي غروي تبريزي» در بازگشت از زيارت كربلا به نجف توسط مزدوران بعث (1419 ق، 29 خرداد 1377 ش)

روز بيست و هفتم:

رحلت فقيه بزرگوار آيت الله العظمي "سيد عبدالاعلي موسوي سبزواري" (1414 ق)

آيت الله حاج سيد عبدالاعلي فرزند سيد علي رضا موسوي سبزواري از علماي نجف اشرف در صفر سال 1328 ق در سبزوار تولد يافت و پس از تحصيل مقدمات سطوح در سبزوار و خراسان به نجف اشرف مهاجرت نمود وي در نجف از محضر درس آيات عظام: ميرزاي نائيني، آقا ضياء الدين عراقي، سيد ابو الحسن اصفهاني و شيخ محمد حسين غروي اصفهاني، فقه و اصول را آموخت و به درجه ي اجتهاد نايل گرديد. آيت الله سبزواري فلسفه و حكمت را نزد آيت الله بادكوبه اي و تفسير و اخلاق را نزد مرحوم بلاغي آموخت و سپس به تدريس خارج فقه و اصول و تفسير پرداخت و بسياري از فضلاي نجف از درس او استفاده نمودند، از جمله آثار اين عالم بزرگ عبارتند از لباب المعارف، حاشيه بر بحار الانوار، حاشيه بر تفسير صافي، عدالت، حاشيه بر جواهر، حاشيه بر عروة الوثقي و حاشيه بر وسيله، آيت الله سبزواري پس از ارتحال آيت الله العظمي خويي زعامت حوزه ي علميه ي نجف را به عهده گرفت سر انجام آن عالم فرزانه در 25 مرداد 1372 ش در 86 سالگي جان به جان آفرين تسليم كرد و در نجف اشرف مدفون گرديد.

روز بيست و هشتم:

1- رحلت جانسوز پيامبر گرامي اسلام حضرت محمد(صلي الله عليه وآله) (11 ق)

پيامبر عظيم الشان اسلام حضرت محمد(صلي الله عليه وآله) در سن شصت و سه سالگي پس از 23 سال رسالت و نبوت به لقاي معبود شتافت دين اسلام در مكه به كندي پيش مي رفت و آزار مشركان مانع رشد اسلام بود اما در مدينه، تحول بزرگي در نشر اسلام حاصل شد و اسلام، تمام جزيرة العرب را فرا گرفت. هر چند رسول خدا(صلي الله عليه وآله) تلاش فراواني در حفظ نظم و انضباط ديني مردم انجام دادند ولي پس از رحلت آن بزرگوار، مردم به بزرگترين وصيت حضرتش كه پيروي از امير المؤمنين بود، عمل نكردند.

2- شهادت امام حسن مجتبي(عليه السلام) (50 ق)

معاويه كه وجود امام حسن(عليه السلام) را براي بيعت گرفتن يزيد مانع مي ديد. به جعده دختر اشعث خوارجي و همسر امام نوشت: اگر شوهرت را مسموم كني، تو را به عقد پسرم يزيد در خواهم آورد و صد هزار درهم نيز به همراه نامه براي جعده فرستاد، اين وعده، كار خودش را كرد و اين زن به هواي ازدواج با يزيد، پسر رسول خدا(صلي الله عليه وآله) را مسموم نمود. هر چند هيچ گاه به آرزوي پليد خود نرسيد. سن شريف امام حسن مجتبي(عليه السلام) به هنگام شهادت 47 سال و مدت امامت آن حضرت 10 سال بوده است.

روز سي‌ام:

1- توطئه ي سران قريش براي كشتن پيامبر اسلام(صلي الله عليه وآله) (1 ق)

دعوت پيامبر اسلام به اين دين الهي بر سران مشرك عرب گران آمد. بدين جهت از آغاز ظهور پيامبر(صلي الله عليه وآله) با او مخالفت و دشمني ورزيدند آنان از هر راه ممكن بر آن حضرت سخت گرفته و براي او مانع تراشي كردند. به ويژه نسبت به مردمي كه مسلماني اختيار كردند، با شدت تمام رفتار نمودند. با درگذشت ابو طالب، مشركان قريش جرأت بيشتري پيدا كرده و بر فشارهاي خويش نسبت به رسول خدا(صلي الله عليه وآله) افزودند. سر انجام در واپسين وزهاي ماه صفر سال سيزدهم بعثت، چهل نفر از سران قريش در "دار الندوه" كه محل اجلاس اعيان و اشراف قريش بود. جلسه اي تشكيل داده و تصميم گرفتند كه رسول خدا(صلي الله عليه وآله) را به طور ناجوانمردانه به قتل برسانند. آنان قرار گذاشتند كه از هر طايفه يك نفر به صورت گروهي به خانه ي رسول خدا هجوم آورده و آن حضرت را در رختخواب به قتل آورند. اما جبرئيل اين خبر را به پيامبر داد و پس از خوابيدن امام علي(عليه السلام) در رختخواب پيامبر(صلي الله عليه وآله)، و فريب خوردن كفّار آن حضرت توانست هجرت بزرگ و تاريخي خويش را به مدينه آغاز كند.

2- شهادت حضرت امام علي بن موسي الرضا(عليه السلام) در مرو (203 ق(

سال هاي پاياني حيات مبارك امام رضا(عليه السلام) به جنگ هاي داخلي امين و مأمون بر سركسب قدرت، پيروزي مأمون و در نهايت قبول و لايتعهدي مامون توسط امام سپري شد. با استقرار مأمون بر تخت خلافت، او كه از جانب امام، احساس خطر مي كرد، براي تحت نظر داشتن حضرت و نيز تظاهر به علاقه به خاندان پيامبر، امام رضا را به مرو فرا خواند، هر چند حضرت، در ابتدا اين دعوت را نپذيرفت ولي از سوي مامون اصرار و تاكيدهاي فراواني صورت گرفت تا اينكه، امام راهي مرو گرديد در تاريخ وفات امام رضا(عليه السلام) اختلاف نظر وجود دارد برخي سال 202 و برخي سال 203 را سال شهادت آن حضرت دانسته اند. از نظر ماه شهادت نيز كليني و شيخ مفيد ماه صفر را بدون تعيين روز ياد كرده اند. مسعودي، مورخ مشهور نيز ماه صفر را روز رحلت آن امام دانسته است. به نظر مي رسد كه در عرف شيعه، سخن نوبختي پذيرفته شده است، حضرت امام رضا(عليه السلام)در سن پنجاه سالگي در حالي كه بيست سال از امامت آن حضرت مي گذشت به دست مأمون عباسي مسموم گرديد.

Load ListContent Error

اوقات شرعي

آمار سايت
بازديد آنلاین: 60
بازديد روز: 185
بازديد دیروز: 2080
كاربران ثبت شده امروز: 0
كل كاربران: 0
بازديد ماه جاری: 75140
كل بازديد كنندگان: 1205884