wait لطفا صبر کنید
04 اسفند 1397 - 17 جمادی‌الثانی 1440
NotCache List Paramters: 1&0&0!Model&55 Name List:الگوي جستجو تك جستجو پیشرفته
صفحه اصلياسلاید منتخب
0/0 (0)
0 / 
777
1393/12/28

ماه جمادی الثانی

بسمه تعالی

روز سوم:

1- شهادت صدیقه کبری حضرت فاطمه زهراء (سلام الله علیها) بنا بر این که 95 روز از رحلت حضرت رسول اکرم (صل اللّه علیه و آله و سلم ) گذشته باشد.

2- هلاکت ابوجعفر هارون الرشید ملعون پنجمین خلیفه از بنی عباس در سال 193 ق در 47 سالگی مدت خلافت 23 سال و این ملعون قاتل امام موسی بن جعفر (علیه السلام) و محبوس کننده آن حضرت در زندانهای تاریک بود و قبرش در روضه مطهره حضرت امام رضا (علیه السلام) در پشت قبر امام رضا می باشد و هارون از زنان مختلفه 11 پسر و 14 دختر داشت.

روز دوازدهم:

خروج رسول اکرم (صل اللّه علیه و آله و سلم) به جنگ خیبر 7 قمری

روز سیزدهم:

تکمیل ضرب سکه در اسلام به دست عبدالملک بن مروان 85 قمری و حضرت امیرالمؤ منین در بصره بر نقره سکه اسلامی زد و عبدالملک نیز تکمیل نمود.

روز هیجدهم:

وفات خاتم الفقهاء و المجتهدین فخر الشیعه شیخ الطائفه مرتضی بن محمد امین نجفی انصاری در سال 1281 قمری در نجف و نسب شریفشبه جابربن عبدالله انصاری می‌رسد. معظم له را در حجره صحن مطهر امیرالمؤ منین (علیه السلام) در نجف الاشرف به خاک سپردند و عمر مبارکش 67 و صاحب تالیفات قیمه می باشد از جمله مکاسب - رسائل - الصلوة - الطهارة - الزکوة - الرضاع - الخمس - الارث - المواسعه و المضایقه - اثبات التسامح فی ادلّة السنن - التیمم الاستدلالی.

روز بیستم:

ولادت باسعادت حضرت فاطمه زهرا در مکه معظمه در دومین یا پنجمین سال بعثت.

روزی حضرت رسول اکرم (صل اللّه علیه و آله و سلم ) در ابطح با حضرت علی (علیه السلام) و عمّار و منذر و عباس و ابوبکر و عمر نشسته بود ناگاه جبرئیل نازل شد ندا کرد یا محمد خداوند سلام می‌رساند و امر می کند که چهل شبانه روز از خدیجه دوری نمائی. حضرت چهل روز به خانه خدیجه نرفت و در منزل فاطمه بنت اسد بود. روزها روزه می گرفت و شبها عبادت می‌کرد. عمار را نزد خدیجه فرستاد که نیامدن من به سوی تو از کراهت نیست بلکه از طرف خداوند مامورم. بعد از تمام شدن چهل روز جبرئیل نازل شد و گفت: یا محمد خداوند سلام می‌رساند و می‌فرماید برای تحفه من مهیا شو، ناگاه میکائیل طبقی آورد که دستمال بهشتی روی آنرا پوشیده بود در پیش حضرت گذاشت و گفت پروردگارت می‌فرماید: امشب بر این طعام افطار کن. حضرت علی (علیه السلام) فرمود هر شب به من امر می نمود در را باز کنم تا هر که خواهد بیاید و با حضرت افطار کند ولی امشب مرا فرمود بر در خانه بنشین و کسی را نگذار داخل شود که این طعام بر غیر من حرامست. حضرت موقع افطار از طعام و آب بهشتی تناول فرمود تا سیراب گردید باقیمانده طعام به آسمان برده شد.

جبرئیل عرض کرد اکنون به منزل خدیجه بروید و با او مضاجعت کنید که حق تعالی این شب از نسل تو ذریه طیبه خلق می نماید و حضرت به خانه خدیجه تشریف برد و خدیجه کبری به فاطمه زهرا حامله شد. زنان مکه به جهت ازدواج خدیجه با پیغمبر به آن مخدّره عداوت می‌ورزیدند و از او دوری می‌کردند، سلام نمی‌دادند و نمی‌گذاشتند زنی نزد خدیجه برود. از این جهت وحشتی عظیم از تنهائی به او رو داد. موقعی که به فاطمه حامله گردید او در شکم مادر مونس او بود و با او سخن می‌گفت و صبر می‌داد چون درد زائیدن گرفت خدیجه به سوی زنان قریش و فرزندان هاشم در مکه کسی فرستاد که نزد او بیایند ولی گفتند تو سخن ما را قبول نکردی و زن یتیم ابوطالب شدی که فقیر و بی چیز است ما به خانه تو نمی آئیم.

خدیجه از شنیدن این جواب بسیار غمگین شد و در فکر بود که ناگاه چهار زن شبیه به زنان بنی هاشم نزد او حاضر شدند. خدیجه ترسید. یکی گفت ای خدیجه نترس ما رسولان پروردگاریم. به یاری تو آمده‌ایم. منم ساره زوجه ابراهیم. دیگران گفتند مائیم آسیه و مریم و کلثوم خواهر موسی، سپس ‍ فاطمه زهرا در مکه 2 یا 5 سال بعد از بعثت بدنیا آمد. آن طفل را با آب کوثر شستند و لباس سفیدی پوشاندند و مادر به آن شفیعه روز جزا شیر داد.

ولو کان النساء کمن ذکرتا لفُضّلت النّساء علی الرجال

فلا التاءنیث لاسم الشّمس عیب و لا التذکیر فخر للهلال

روز بیست و دوم:

فوت عبدالله ابوبکر بن ابی قحافه 13 ق در 63 سالگی بعد از 2 سال و 3 ماه و ده روز (یا چهار ماه ) حکومت ظاهری و در عقب حضرت پیامبر (صل اللّه علیه و آله و سلم) دفن شد.

روز بیست و سوم:

 ولات حضرت یعقوب پیامبر (علیه السلام)

حضرت ابراهیم دو پسر داشت : اسماعیل و اسحق . اسحق 5 سال از اسماعیل کوچک بود در شام از ساره که عیال رسمی ابراهیم و دختر خاله او بود بدنیا آمد و اسماعیل پنج سال قبل از اسحق از هاجر زن دیگر ابراهیم متولد گشت.

بنا به وصیت ابراهیم رفقه دختر بتوئیل بن ناحور را اسحق به زنی انتخاب کرد و خداوند متعال دو پسر به او عنایت نمود: عیص - یعقوب (چون عقب برادرش عیص بدنیا آمد یعقوب نامیدند) که هر دو در یک شکم و با همدیگر بدنیا آمدند.

یعقوب دختر دائی خود لیا را به زنی گرفت و از وی هفت فرزند متولد شد و بعد از 147 سال زندگی عاقبت در مصر وفات نمود و به یوسف وصیت کرد جنازه‌اش را نزد قبر اسحق و ابراهیم در سرزمین فلسطین دفن کند جائی که اکنون به شهر ابراهیم خلیل معروفست.

روز بیست و پنجم:

وفات فخر المحققین عالم مدقق ابوطالب محمد پسر علامه حلّی در سال 771 ق در 89 سالگی در حلّه و جنازه مبارکش را به نجف الاشرف حمل نمودند.

روز بیست و ششم:

فتح مصر بدست مسلمین در 20 ق در زمان خلافت عمر بدست عمروبن العاص و مدتی عمروبن عاص در مصر حکومت نمود و فُسطاط مصر را او بنا کرد.

Load ListContent Error

اوقات شرعي

آمار سايت
بازديد آنلاین: 28
بازديد روز: 30
بازديد دیروز: 295
كاربران ثبت شده امروز: 0
كل كاربران: 0
بازديد ماه جاری: 1737
كل بازديد كنندگان: 834085